O šikaně v médiích - opravdu nejsou adaptační kurzy potřeba?
Pokud stejně jako my monitorujete média a zajímáte se o vše, co se děje ve školách a zvláště co se týká šikany, určitě vás nepřekvapíme. Pro jistotu jsme ale přichystali přehled - abyste byli v obraze! Věřte, že dobré vztahy ve třídě dětem i pedagogovi ulehčí život pro několik příštích let! Články, poradny, ohlasy na adaptační kurzy, vše najdete v tomto článku!
.
Chcete se o šikaně dozvědět více?
Podívejte se na pěkně zpracované stránky Minimalizace šikany http://www.minimalizacesikany.cz/, najdete zde mnoho informací, kontakty i poradnu. Odsud pochází i jedna z nejlepších "definic" šikany, kterou najdete:
Šikana je závažná nemoc vztahů ve skupině. Vzniká v kterékoli trvalé skupině, stejně jakékoli jiné onemocnění, Pokud není léčena, trvale poškozuje jak vztahy mezi členy skupiny, tak i samotné aktéry - agresory, oběti i pasívní většinu; na těle i na duši.
Nejen o fyzickém, ale i psychickém násilí na plzeňských školách si přečtěte " ZDE"
I o kyberšikaně se mluví ve Středočeském kraji
Oslovení odborníci a ředitelé ze Středočeského kraje hovoří v souvislosti se šikanou hlavně o změně v celém systému. Podle nich neumějí současní učitelé pracovat se skupinou, jsou zahlceni administrativou, metodici prevence nestíhají a na společná řešení problémových situací není čas.
Celý článek naleznete "ZDE"
Povědomí o šikaně je velmi nízké a vzdělávání pedagogických pracovníků nedostatečné! Potvrzují to i průzkumy ve školách!
Žádné školení o šikaně neabsolvovaly dvě třetiny učitelů v Praze, čtvrtina měla jen krátké. S výsledky průzkumu na pražských školách se ve čtvrtek seznámil magistrátní výbor pro výchovu a vzdělávání. Dotazníkové šetření reagovalo na situaci na malešické průmyslovce, kde žáci delší dobu šikanovali jednu z učitelek..... Celý článek věnující se tomuto tématu naleznete "ZDE"
V Pardubicích začali ve školách zaměstnávat psychology - šikana je velkým strašákem!
Z rozhovoru:
Je pravda, že si dnešní děti dovolí více než dřív?
Myslím si, že tomu tak je. To je dané způsobem výchovy a tím, že rodiče nemají kvůli zaměstnání tolik času věnovat se dětem. Další záležitost je otázkou médií. Dnešní děti nemají moc pozitivních vzorů, nemají je kde nalézt. Hledají je pak třeba v počítačových hrách, násilných filmech a podobně. Potom dojde k tomu, že dítě toto chování napodobuje a stírá se mu rozdíl mezi realitou a virtuální realitou.
Celý rozhovor naleznete "ZDE"
O pozitivním vlivu adaptačních kurzů psali ve Zlínském kraji "ZDE"
"Kurzy se nám jednoznačně osvědčily. Máme zkušenost, že děti se na nich lépe poznají, lépe rovněž pochopí různé souvislosti v sociálních vztazích," řekla ředitelka Střední průmyslové školy strojnické ve Vsetíně Jarmila Minaříková.
Lektoři upozorní učitele na děti, u nichž hrozí, že by se mohly stát obětí šikany, nebo naopak na ty, které mají dominantnější povahu.
"Nemělo by zůstat jen u adaptačního pobytu, není samospasitelný. Důležité je pracovat s kolektivem i učiteli dál," je přesvědčen Štěpáník.
Zvažujete realizaci adaptačního kurzu?

Projekt je podpořen z finančních prostředků EU a Kraje Vysočina.