26. srpna 2010

Island -stručný popis a praktické informace

Jak už mnohokrát zaznělo, Island je země, kde se snoubí krása s divokostí, oheň s ledem, proto jsme se do této zajímavé země také vypravili-o všem se přesvědčit na vlastní oči. Že je to kraj drsný jsme pocítili již první den, ale také jsme se během pobytu přesvědčili, že je zároveň neobyčejně pěkný a viděli jsme mnoho věcí, které jen tak člověk za plotečkem nenajde. Na Island se vrátíme i příští rok, proto ať každý, kdo nad návštěvou této země uvažuje, neváhá, přečte si reportáže, zkoukne fotogalerii a přihlásí se co nejdříve!!!

Přinášíme vám tento první, ryze praktický a informační článek, ve kterém vše bude popsáno objektivně a tak, aby vše bylo pro čtenáře nějak přínosné, ať již jen pro zdokonalení znalostí nebo pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět, co je možné od Islandu očekávat. Věřte, že tato slova mají za účel jen seznámit s technickým náhledem na naše putování. Zde nejsou detailně popsaná čarokrásná pohoří, zpěněné vodopády, dechberoucí a krvavé západy slunce… Následovat bude i druhý článek, psaný jednou z účastnic, ten bude rázu jinačího, ale zajisté také přínosnýJ


Státní zřízení: republika

Rozloha státu: 103 125 km2

Počet obyvatel: 317 630 (rok 2010)

Hlavní město: Rykjavík

Měna: ISK (islandské koruny,+- 100 ISK=16 Kč)

Nejvyšší bod: Hvannadalshnjúkur (2 109,6 m n. m.)


Kudy vedly naše kroky….

Z Česka na Island a zpět

Jako nejvhodnější způsob dopravy na Island a zpátky jsme vybrali kombinaci přejezdu auty do Lucemburku a odtud již letadlem (společnost Icelandexpress) přímo na Island. Během cesty nebyly žádné problémy, odbavování proběhlo v pořádku, batohy jsme si ještě před odevzdáním raději převážili, abychom se vlezli do 20 kg a nemuseli připlácet, co nás uvítalo po odbavení, bylo zpožděné letadlo, nicméně jsme odletěli a dokonce i přistáli na mezinárodním letišti v Keflavíku, odtud nás dovezl autobus do Reykjavíku, kde jsme strávili první noc v kempu s teplou sprchou a plotýnkami na vaření.


První trek Skogar-Thórsmörk

(asi 25 km, den a půl cesty vlažným tempem, výstup do 910 m.n.m)Do Skogaru opět autobusem, který jezdí jednou denně, zde už začal náš trek. První foto zastávkou byl vodopád Skogafoss, od kterého jsme zamířili vzhůru po schůdkách podél řeky, kolem které naše kroky vedly ještě dlouho a kde jsme viděli mnoho vodopádů, nocovat se zde dá i mimo kempy, jen je potřeba chvíli hledat vhodné místo. Trasa je do značné míry pod pěknou vrstvičkou popela (letošníhoJ) proto je zde také menší problém s pitnou vodou, řeka je totiž namísto bílé krásně šedá, ale vodu jsme přecedili přes třikrát přeložený šátek a poté ještě převařili a žádné zdravotní problémy nás nepotkaly. Další noc spíme v kempu v Basáru, kde jsou záchody a pitná voda. Trasa vede trochu jinudy než dříve, protože se letošní láva přelila přes cestu, nicméně není žádný problém s průchodností.


Brodění, trek Thórsmörk-Landmannalaugar

(asi 55 km, 4 dny vlažným tempem, nějaké klesání, výstup do +- 1000 m.n.m)První brodění nás potkalo hned za kempem, bylo nepříjemné, vody bylo dost, byla ledová, ale dá se přejít bez jakékoliv újmy na zdraví, vody bylo v nejhlubších místech něco nad kolena, takže se dalo projít. Cesta byla rozmanitá, dlouhé pláně pokryté popelem se střídaly se zelenou trávou, chvíli se šlo z kopce, chvíli do kopce, za cestu jsme brodili vícekrát. Spát se dalo obvykle někde u vody, jen jednou jsme museli využít kempu, protože jsme se nacházeli v místě, kde byl neskutečný vítr, ale v kempu měli postavené kamenné ohrádky, které dostatečně chránily stany. Čím více se člověk blíží k Landmannalaugaru, tím je krajina podivnější. Sloupce páry stoupají k obloze, vřící voda o sobě dává vědět nezaměnitelným hučením. Tráva a popel už nejsou k nalezení, už jdou vidět jen všemi barvami hrající Duhové hory. Klesání a přes staré lávové pole přímo do kempu.


Landmannalaugar a okolí

Kemp Landmannalaugar ne úplně naplnil naše očekávání leč, jsou zde turistické informace, jeden obchod (vyrobený z autobusu) sprchy a toalety a horký pramen, který nám však v deštivém a větrném počasí velmi dobře posloužil. Za noc v kempu zaplatí jedna osoba 1000 ISK. V okolí se dají podniknout i nějaké menší treky, maximálně však jednodenní, po okolních vyhlídkách, případně k pěkným jezerům, která vznikla zatopením kráteru sopky. Horký pramen a výhled na nádherně zbarvené pohoří však nutí zapomenout na kemp, kde stále fouká vítrJ. Z kempu jezdí jednou denně autobus, který míří do Reykjavíku.


Geysir, Gullfoss

Jedny z nejznámějších ikon Islandu, vzdálené od Reykjavíku asi 120 km, Geysir sice předvádí svoji vodní show jen 1-2 do roka, menší Strokkur však vodu vrhá každých 10 minut, takže určitě nepřijdete zkrátka. Gullfoss=zlatý vodopád, přes kaskády padající voda pění a celý vodopád pak hučí jako gigantický roj včel, nikdo by o tento nezapomenutelný zážitek neměl přijít!


Modrá Laguna

V současnosti asi nejznámější termální koupaliště na Islandu, které vyrostlo nedaleko tepelné elektrárny, která díky podzemnímu vrtu může přebytečnou vodu o teplotě asi 40°C vypouštět do tohoto koupaliště. Nelze popsat, jak je příjemné naložit se na dlouhou dobu do slané, modré a teplé vody, případně relaxovat v křeslech s výhledem na koupající se lidi…


Pád dobrých rad, čemu věřit, čemu ne...

  • Nevěřte příliš knižním průvodcům - četli jsme jich několik, ať už česky, či anglicky psaných, skutečnost se však značně odlišovala od reality, někdy natolik, že jsme si tyto tištěné průvodce četli večer pro pobavení.
  • Nevěřte tomu, že je potřeba vytáhnout z bankovního účtu 42 nebo více tisíc na osobu, abyste se podívali do této nádherné svérázné země. S námi se tam podíváte skoro za polovičku.
  • Nevěřte islanským reklamám, že Island můžete poznat z autobusu. Jasně, to co uvídíte z autobusu se vám také bude lít (většinou vás povezou tři hodiny na nějaké místo, tak budete dvě hodiny koukat a pak vás zase povezou tři hodiny zpátky)
  • Věřte fotkám. Toto je skutečnost. Nejsou nijak upravovány. Věřte však také tomu, že vidět tohle všechno naživo je mnohem krásnější, a i když jsme fotek dali do galerie více než 200 (ze zhruba tisícovky nafocených) stejně máme pocit, že to nejhezčí viděli naše oči a objektivu zůstalo skryto. Z těch fotografií totiž necítíte tu atmosféru, to prazvláštní ticho, kouzlo slunce zapadajícího až téměř před půlnocí, vůni síry...
  • Nevěřte na Islandu předpovědi počasí a obecným zákonitostem o počasí. Když vám dole v kempu řeknou předpověď rain rain rain (déštivo po tři dny) stane se vám to co nám, že druhý den se klidně můžete probudit do krásného slunného rána. Když vám řeknou, že bude jen trochu větrno, pořádně založte kolíky stanu kamením...ale teď vážněji...na island se vám určitě vyplatí dobré a teplé oblečení. Stejně tak jako opravdu dobré boty.
  • Pohyb neuškodí...Island není místem, kde zakotvíte na několik dní v kempu a budete se kochat. Chce to pohyb. Chodit a chodit. Jinak vám bude zima. Odměna je pak ale úžasná.

Island 2011

Pokud vás fotky uchvátily, vůbec se tomu nedivíme...toužíte taky po Islandu? My se tam vrátíme už příští rok. V tuto chvíli velmi intenzivně pracujeme na přípravě expedic na rok 2011 a jsou mezi nimi i tři turnusy na Island. Uvidíte všechno co je popsáno v tomto článku. Jak bude tedy vypadat expedice příští rok? To se dozvíte již někdy kolem 20 září, kdy budou oficiálně otevřeny přihlášky na tuto expedici.


Související odkazy, které doporučujeme vaší pozornosti

Hodnocení článku:

1 2 3 4 5
Průměrná známka: 1.83
Počet hlasů: 24
Přečteno: 80169x

Galerie fotografií:

Island web 2010001.JPGIsland web 2010002.JPGIsland web 2010003.JPG
Island web 2010004.JPGIsland web 2010005.JPGIsland web 2010006.JPG
Island web 2010007.JPGIsland web 2010008.JPGIsland web 2010009.JPG
Island web 2010010.JPGIsland web 2010011.JPGIsland web 2010012.JPG
Island web 2010013.JPGIsland web 2010014.JPGIsland web 2010015.JPG
Island web 2010016.JPGIsland web 2010017.JPGIsland web 2010018.JPG
Island web 2010019.JPGIsland web 2010020.JPGIsland web 2010021.JPG
Island web 2010022.JPGIsland web 2010023.JPGIsland web 2010024.JPG
Island web 2010025.JPGIsland web 2010026.JPGIsland web 2010027.JPG
 
 
CZčesky | DEdeutsch | ENenglish
© 2006 - 2024 Special Team For Adventure In Nature | Vyrobilo Vergilio