18. listopadu 2016

Expedice Banát - cesta do českých vesnic v Rumunsku

V neděli (6.11.) večer se sedm statečných Staňáků se svým průvodcem vybralo na víc než 800 kilometrovou cestu do Rumunského Banátu. Od daleké cesty za českými osadami nás neodradila ani nepřízeň počasí. Vždy říkáme, že instruktor STANu je nepromokavý, co se na naší expedici plné deště jenom potvrdilo. Naježděno a nachozeno kolem 2 500 km, víc než 20 zatávek, 4 rumunské města, 5 českých vesnic, výnikajíci jídlo, smích i hundrání - to vše a ještě mnohem víc byl náš rumunský výlet!

Banát je krásný kraj plný zajímavostí

Cestou jsme se zastavili v Temešváru, největším městě oblasti, kouknout se na různorodou architekturu a nejvýznamnější památky. Další zastávka byla v městě Oravita, kde jsme viděli první rumunské nádraží, odkud dnes vyjíždí motorový vláček na projížďku po okolní krajině. Za Oravitou ještě poslední pauzička v staré elektrárně na hořlavou břidlici a odpoledne jsme po nekonečném drncaní po děravých rumunských cestách dorazili konečně do cíle - první české vesničky Rovenska.

Naše první kroky v českých osadách

Prohlídli jsme si Rovensko, prošli se na vyhlídku za vesnicí, seznámili se s místní višňovkou a ubytovali se v roztomilém starém domečku u dědečka, co byl samý vtípek a babičky, která nám uvařila nejlepší polívku na světě a upekla ten nejchutnější perník, jaký jsme kdy jedli. Na chuť jsme přišli i místní specialitě - sarmě.


Další den jsme se po vydatné snídani vydali na pěší túru do Gerniku, další 16 kilometrů vzdálené vesnice. Počasí nám moc nepřálo, takže většinu času jsme šlapali v dešti, přičemž výhled na hřebenu nám kazila magická mlha. Sice jsme byli celí mokří, bořili se do bláta a jednou se dokonce drápali po čtyřech do kluzkého kopce, ale i tak měl náš pochod své kouzlo a na konci nás nic nepotěšilo víc než čepované pivo v hospodě a vynikající večeře u pani Marušky.

Třetí den a stále prší

Středa byla zase upršená s mlhou ještě hustější a nám se nechtělo další den moknout. Sedli jsme proto do auta a vyjeli na návštěvu města Moldova, projít si typický rumunský trh, mrknou se na pobřeží Dunaje a okoštovat langoše s bryndzou. Dále jsme pokračovali do další české osady - Svaté Heleny. Tam nám místní neskutečně oddaná a zapálená paní učitelka Katka ukázala školu, kde se učí to málo dětí, které v této okolí ještě zůstalo. Vyprávěla nám, jak celý proces výuky probíhá, protože děti v Banátu mají v první řadě povinnosti na polích a u zvířat.

Závěrem ve čtvrtek nás čekali ještě dvě vesnice - Bígr a Eibentál. Einbentál je v současnosti známý krajanským Festivalem Banát, který se zde koná od roku 2012 a celá oblast se na něm prezentuje. Pár kilometrů odtud leží na Dunaji přehrada, tvořící hranici mezi Rumunskem a Srbskem, Železná vrata, kde jsme byli také. V Oršově jsme zase zjistili, že Penny market je všude téměř stejný. Úplně poslední zastávkou před cestou domů byly přírodní termální lázně Baile Herculane.


Zpětné ohlédnutí za celým výletem

Naše expedice do Banátu se dá zhodnotit jako velmi zajímavá a měla své specifické kouzlo. Lidé zde žijí jenom z vlastních zdrojů a místy to vypadá na život jak z minulého století. Navzdory tomu se do jejich životů dostaly i prvky moderního světa. Je fascinující, že v starých tradičních domech naleznete obyčejné kamna společně s mikrovlnkou nebo rychlovarkou a wifi i v té nejmenší hospůdce. Za pár dnů jsme viděli víc, než jsme čekali a odnesli si spoustu dojmů a obdivu k místním obyvatelům. Celá expedice se vydařila i díky našemu průvodci Fíkovi, který za několik let nechal v Banátu velký kus sebe, vše nám ukázal a o všem všechno věděl. Celá akce byla spolufinancována vedením firmy STAN, díky čemu nás vyšla na pár kaček.

Víte, že...

  • Banát je oblast, která se nachází v třech státech - Rumunsko, Srbsko a Maďarsko
  • i Temešvár má svůj vlastní "Karlův most" (vyobrazený na sloupu)
  • první železničná trať vedla z Oravity do Bazias a měřila 62,5 km
  • první česká vesnice byla založena v roce 1823
  • v čase největší slávy měly české osady více než 4 000 obyvatel, dnes zde žije něco málo přes 1 000 lidí
  • v obcích se dá po domluvě platit i českými korunami
  • ubytování s plnou penzí vás vyjde na 400 Kč (noc/osoba)
  • z vesničky do vesničky se dostanete i pěšky po turistických značkách
  • na cestě z Oršovy do Moldovy se nachází 40 m vysoká socha posledního dáckého náčelníka Decebala
  • přehrada Železná vrata je největší přehrada na Dunaji, je vysoká 63 m a dlouhá 1,2 km a slouží jako hraniční přechod


Spoustu zajímavých informací o Banátu a jeho obyvatelích naleznete i na Streamu.

Galerie fotografií:

expedice_banat_2016 (1).jpgexpedice_banat_2016 (10).jpgexpedice_banat_2016 (11).jpg
expedice_banat_2016 (12).jpgexpedice_banat_2016 (13).jpgexpedice_banat_2016 (14).jpg
expedice_banat_2016 (15).jpgexpedice_banat_2016 (16).jpgexpedice_banat_2016 (17).jpg
expedice_banat_2016 (18).jpgexpedice_banat_2016 (19).jpgexpedice_banat_2016 (2).jpg
expedice_banat_2016 (20).jpgexpedice_banat_2016 (21).jpgexpedice_banat_2016 (22).jpg
expedice_banat_2016 (23).jpgexpedice_banat_2016 (24).jpgexpedice_banat_2016 (25).jpg
expedice_banat_2016 (26).jpgexpedice_banat_2016 (27).jpgexpedice_banat_2016 (28).jpg
expedice_banat_2016 (29).jpgexpedice_banat_2016 (3).jpgexpedice_banat_2016 (30).jpg
expedice_banat_2016 (31).jpgexpedice_banat_2016 (32).jpgexpedice_banat_2016 (33).jpg
 
 
CZčesky | DEdeutsch | ENenglish
© 2006 - 2024 Special Team For Adventure In Nature | Vyrobilo Vergilio