19. listopadu 2007

Dřevarenská dílna část 1

Už několik dni se tu tak nějak bavíme, jak udělat meč který něco vydrží. Také jestli je lepši si ho někde koupit neboli si ho sám udělat. No a tak vznikl nápad, že si uděláme virtuální DŘEVARENSKU DÍLNU. Pod tímhle názvem postupem času vám zkusíme poradit jak si udělat meč, ušit jednoduchou halenu nebo varkoč a tak podobně. Musím hned upozornit, že mnoha věci, které tu uvedeme se dají jistě udělat jinak a možná i lépe. Proto tyhle řádky berte jako nápad jak si můžete vylepšit svůj kostým a vyzbroj. No a na konec vás musím upozornit, že některé postupy vyrobí budov vyžadovat dostateční zručnost a proto zkuste požadat o pomoc starší sourozence nebo klidně rodiče;). Mnoho zdaru.


Výroba jekorového meče

1)Meč

Budeme potřebovat pevnou dřevěnou hůl, jako základ naší konstrukce. Pro výrobu meče se hodí asi nejlépe hokejka. Je poměrně dobře odolná nárazům a není příliš tlustá a těžká. Při výběru hole musíme brát v potaz, že se meč prostorově zvětši přidáním jekoru .

Hokejku uřízneme na rozměr o cca 10 cm menší, než je požadovaná finální délka zbraně. Pečlivě zrazíme hrany a v místě rukojeti opracujeme více do kulata viz obr. Základovou hůl také přemotáme kobercovou páskou min ve dvou vrstvách, kterou pořádně přitáhneme. Toto nám zvýší odolnost meče, proti nebrzděným tvrdým útokům některých protihráčů.


Opracování rukojeti

Špičku dřevěného jádra opracujeme následujícím způsobem (viz obr,) abychom zajistili esteticky pěkný přechod čepele do špičky.



2) Záštita

Požadovaný (vámi navržený) tvar záštity si vyřežte z plechu tloušťky 1 mm ve dvou provedeních. Nezapomeňte hrany zbrousit do kulata, aby nebyli moc ostře. Zásadou při výrobě meče je důsledně odstranit všechny ostré hrany, a to i v případě, že tyto hrany budu později překryté jiným materiálem Při delším používání meče se může stát, že se zbraň poškodí a tyto nově odhalené ostré hrany pak mohou způsobit zranění. Do těchto dvou kusu záštity pak navrtejte otvory pro pozdější snýtovaní (viz obr.) neboli můžete použit male vruty.

Nyní si z dvou kusů dřeva vyřízneme boční tvar záštity stejné tloušťky, jako máme základovou tyč (2 kusy). Tyto pak přinýtujeme k záštitě a základové tyči následujícím způsobem.



Zásadou je, nedělat žádnou díru, zádlab či jiný vrub v místě nad záštitou na začátku čepele. Oslabili bychom tím pevnost meče v tom nejkritičtějším místě. Záštitu na začátku čepele k meči omotáme kobercovou páskou. Pokud máme záštitu takto připevněnou, začistíme pilníkem všechny ostré hrany a otřepy a přemotáme kobercovou páskou.



3) Čepel

Tvar čepele si naskicujeme křídou na jekor a poté vyřízneme ve dvou provedeních námi navržený tvar. Výhoda jekorových mečů spočívá také v tom, že si můžeme s tvarem čepele vyhrát dle libosti. Nesmíme to však přehánět a dbát na jisté zásady. Čepel nesmí obsahovat žádné veliké špice či bodce, kterými bychom mohli soupeře nepříjemně poranit.

Čepel meče skládáme následujícím způsobem.

Do čepele můžeme (pokud je čepel dosti široká a máme na to místo) vložit karimatkové tlumení (viz následující obrázek), které nám zlepšuje tlumící i estetické (čepel ani po čase "nestáčí" na stranu) vlastnosti.


Čepel připevníme k základové tyči malými samořeznými vruty (když si předvrtáte dírku malým vrtákem, jde to mnohem snáz). Pod hlavičku vrutu vložíme malý čtvereček kůže či koženky, ať se nám jekor používáním nevytrhne. Samořezné šroubky přitáhneme na doraz, ať se nám v jekoru schovají a přes zašroubované hlavičky přelepíme kousek kůže či koženky. Rozteč mezi šroubky cca 15 cm. Další dobry typ je nepoužit vruty (muže vam opčas prasknout čepel), ale použit lepidlo. Čepel meče po odvodu sešijeme pevným stehem režnou nití. A nemůžeme zapomenout zajistit čepel, aby nám nesklouzla z jádra dolů, tak že ji přišijeme k záštitě. Celý meč pak přemotáme kobercovou páskou tak, aby nám nikde neprosvítal jekor či šití.



4) Vyvážení (hlavice)

Způsobů jakým vyrobit vyvážení je nespočet a vždy záleží na vámi dostupném materiálu a nářadí. Jedním způsobem, jak vyrobit hlavici meče je vymodelovat si hlavici z plastelíny, tento model pak zaformovat do sádry a do sádlové formy odlévat olovo.

Velice jednoduchý způsob jak si vyvážit meč je navinutím drátu po cele délce rukojeti a tak samotná hlavice může byt vyřezaná ze dřeva.



5) kosmetické úpravy

Celou čepel i záštitu je nutno pečlivě přemotat kobercovou páskou tak, aby nám jekor nikde neprosvítal. Plechová záštita musí být taktéž přemotána kobercovou páskou, a to min ve dvou vrstvách.

Doporučuji přemotat a následně přebarvit i hlavici, toto už je ovšem úprava estetická, kterou

nechám zcela na vkusu výrobce.

Rukojeť meče můžete přemotat koženým (popř. koženkovým) páskem.

Metoda barvení čepele spočívá v nabarvení či nastříkání čepele i záštity stříbrnou barvou. Samozřejmě fantasii se meze nekladou. Pokud čepel přelakujete nějakým měkkým bezbarvým lakem na textil, kobercová páska na ní vydrží mnohem déle.


Hodnocení článku:

1 2 3 4 5
Průměrná známka: 2.00
Počet hlasů: 33
Přečteno: 6594x

Diskuse > Dřevarenská dílna část 1


 
CZčesky | DEdeutsch | ENenglish
© 2006 - 2024 Special Team For Adventure In Nature | Vyrobilo Vergilio